Radonjić završio iznošenje odbrane u slučaju Ćuruvija
Bivši načelnik beogradskog centra Državne bezbednosti Milan Radonjić završio je iznošenje odbrane u postupku za ubistvo novinara i vlasnika lista "Dnevni telegraf" Slavka Ćuruvije, koji se vodi pred Specijalnim sudom u Beogradu.
Radonjić je, kao i na prethodnim ročištima negirao krivicu, a danas je ocenio i da je optužnica pisana na osnovu ukradene dokumentacije DB-a.
"Nikada ništa nisam uradio protiv zakona i nemam ništa protiv da se ispita kompletna služba, zato što sam siguran da je moja delatnost čista ko suza, što se tiče zakona, profesionalizma i odnosa prema poslu", rekao je Radonjić.
Za ubistvo Ćuruvije su, pored Radonjića, optuženi i načelnik Resora DB Radomir Marković, glavni obaveštajni inspektor u drugoj upravi Resora Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava tog resora Miroslav Kurak.
Odgovarajući na pitanja članova sudskog veća i advokata odbrane, Radonjić je naveo da je prvi put saznao da DB operativno "obrađuje" Ćuruviju, odnosno da mu tajno prisuškuje telefon dva dana pošto je došao na mesto načelnika beogradskog centra. Radonjić je naveo da je tog trenutka od svog zamenika saznao da se Ćuruvija prati kao "lice u široj kategoriji", jer je od NN lica iz strane ambasade primio novac. On je istakao da je tog trenutka izdao naredbu da se uspostavi mera tajne pratnje, kako bi se identifikovala Ćuruvijna veza u ambasadi.
"Onog trenutka kada je došlo do kontakta objekta (Ćuruvija) sa vezom i kada je došlo do nove primopredaje, izdao sam nalog da se prati ta veza i da se mere praćenja Ćuruvije prekine", rekao je on i dodao da se ne kaje zbog svoje odluke jer je smatra visoko profesionalnom.
"Sve što sam tada radio i danas bih radio, sve što sam dao od naloga i danas bih dao", poručio je Radonjić.
Po optužnici, Radonjić je naredio da Ćuruvija prestane da se prati nekoliko minuta pre njegovog ubistva, kako pratnja ne bi videla izvršioce. Radonjić je kazao i da se on nada da će sudu biti dostavljena dosijea Bezbednosno informativne agencije, u kojima se prema njegovim rečima nalaze brojni izveštaji koji su prikupljeni praćenjem telefonske komunikacije Slavka Ćuruvije.
Po optužnici Radonjić se tereti da je davanjem podataka i kroz logističku podršku omogućio optuženom Miroslavu Kuraku i Ratku Romiću da ubiju Ćuruviju, dok je sve njih organizovao i plan ubistva osmislio načelnik DB-a Radomir Marković.
Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999. godine, u vreme NATO bombardovanja Srbije, ispred zgrade u kojoj je živeo u Beogradu.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen po nalogu nepoznatih lica iz vrha vlasti zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.