Novinarski rad u neprijateljskom okruženju
Novinari na području zapadnog Balkana rade u "neprijateljskom okruženju" koje direktno utiče na njihov posao, ocenila je međunarodna organizacija za ljudska prava Hjuman rajts voč u izveštaju "Teška profesija: napadnuta sloboda medija".
Autori izveštaja smatraju da vlasti u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Kosovu odmah moraju da preduzmu korake kako bi stvorili bezbedne radne uslove za medije i sprečili mogućnost da zločini protiv novinara ostanu nekažnjeni. U izveštaju na 69 strana se navode primeri napada i pretnji, uključujući pretnje smrću, sudske procese i kampanje blaćenja novinara u zemljama zapadnog Balkana. Autori izveštaja su razgovarali sa 86 novinara, koji uglavnom izveštavaju o ratnim zločinima i korupciji.
Uslov za EU
"Ako je EU ozbiljna po pitanju svojih kriterija za članstvo, ona bi trebalo poštovanje slobode medija odrediti kao prioritet u svojim pregovorima s Bosnom i Hercegovinom, Kosovom, Crnom Gorom i Srbijom", izjavila je Gal.
Pored toga, ističe se, mora se obezbediti da se političari i vladini zvaničnici uzdržavaju od zloupotrebe sudskih tužbi za klevetu protivnovinara. Ministarstvima unutrašnjih poslova je preporučeno da osude napade na novinare i medije, da obezbede da policija odmah obavi istragu o napadima i pretnjama protiv novinara i medija, kao i da kazni ili krivično goni zvaničnike, policajce i drugi odgovorne za ometanje, zlostavljanje ili napade na novinare. Pravosuđe treba da odmah vodi nepristrane i temeljne istrage o napadima i pretnjama novinarima i medijima, uključujući sajber kriminal. Autori izveštaja smatraju i da predstavnik OEBS za slobodu medija treba da nastavi sa
obelodanjivanjem kršenja medijskih sloboda i lošihuslova u kojima rade novinari u regionu i da daje preporuke za rešavanje problema.
Obrazac
- Hjuman rajts voč je u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji dokumentovao obrazac po kom visoki zvaničnici, uključujući tu i premijera Crne Gore Mila Đukanovića i predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, podižu građanske tužbe protiv novinara i medijskih kuća za klevetu. Tim sudskim tužbama se izgleda žele finansijski kazniti kritički nastrojene medijske kuće i novinari zadržavati na sudu umesto da rade svoj posao, kaže Hjuman rajts voč. Novinari koji izveštavaju o osjetljivim temama su predmet kampanja blaćenja u provladinim medijima. Jedan provladin dnevni list optužio je jednu novinarku na Kosovu da je srpski špijun i saopštio da je ona "sebi skratila život" izveštavanjem o tome da li su lokalne vlasti ispunile svoja obećanja iz izborne kampanje.
Napadi
Štefica Galić, glavna i odgovorna urednica jednog internetskog novinskog portala u južnom delu Bosne i Hercegovine, napadnuta je na ulici 2012. godine, dok se spremala za snimanje dokumentarca o svom preminulom suprugu, sa kojim je spašavala bosanske Muslimane od deportacije u logore tokom rata. U danima pred napad, Galićeva je prijavljivala pretnje smrću. Međutim, policija joj je rekla da ih ne uzima za ozbiljno. Vlasti su izvršile istragu o tom napadu, ali tek nakon intervencije međunarodnih organizacija, pa je jedna žena koja je radila u lokalnim organima vlasti u oktobru 2013. osuđena za taj napad i dobila je uslovnu kaznu od tri meseca zatvora.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.