Ćuruvija ubijen iz drugog pokušaja?
Vlasnik "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanin" Slavo Ćuruvija ubijen je iz drugog pokušaja, navodi se u nepotvrđenoj optužnici koju je podiglo Tužilaštvo za organizovani kriminal. To je objavio list "Politika", a na osnovu uvida u optužnicu koja je podignuta 9. juna i koja je napisana na 126 strana.
Kako piše list, u optužnici se ne navodi ko je nalogodavac, ali stoji da je naredbe izdavao bivši šef Resora državne bezbednosti (DB) Radomir Marković, koji je za izvršioce odabrao pripadnike beogradskog centra DB-a, jer je tadašnji komadant jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek Legija odbio da ubije Ćuruviju zbog obaveza njegove jedinice na Kosovu.
Tako je Marković, piše u optužnici, odabrao Milana Radonjića, Miroslava Kuraka, Ratka Romića. Prema optužnici, Ćuruviju je ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom od pištolja udario suprugu Branku Prpu u glavu.
Prema navodima optužnice, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i krtika nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".
List piše da je Marković, nakon odbijanja Legije, obavestio Milana Radonjića o planu za ubistvo, koga je i postavio na mesto načelnika beogradskog centra. Radonjić je obezbedio službeni automobil i izdao nalog trećem, sedmom i devetom odeljenju CRDB da prate Ćuruviju i prikupljaju podatke o njemu.
Kuraku i Romiću dodelio je automobil "golf 3" bele boje kojim su se dovezli do Ćuruvijne zgrade, gde su putem radio stanica slušali izveštavanje pripadnika devetog odeljenja o njegovom kretanju.
Prema optužnici, Kurak i Romić su Ćuruviji i Prpi 11. aprila 1999. godine, između 16.38 i 16.45 prišli s leđa, i tada je Kurak pucao u Ćuruviju u kojeg je ispalio prvo pet metaka. On se tada zaneo i pao, a Romić je udario Prpu u glavu. Kurak, je potom prišao na blizinu od 0,8 metara i ispalio još sedam metaka.
List navodi i da je Ćuruvija trebao da bude ubijen 10. aprila. Kako je navedno u optužnici, na osnovu praćenja telefonske komunikacije između Romića, Radonjića i Kuraka, utvrđeno je da je Radonjić vikao na radnike pratećeg odeljenja zašto nisu javili svaku promenu kretanja.
Na osnovu toga, Tužilac je utvrdio da je Ćuruvija trebalo da bude ubijen dan ranije. Advokat Slobodan Ružić koji je punomoćnik ćerke i sina Ćuruvije, kazao je da veruje da će ubice biti osuđene.
"Reč je o posrednim dokazima, ali nemam nikakvu sumnju da su ti ljudi ubili Ćuruviju. Kada postoji 20 posrednih dokaza, onda sud može da utvrdi krivicu i ja verujem da će biti osuđeni", rekao je Ružić.
Predmet je dodeljen sudiji Rastku Popoviću, a optuženi imaju pravo na prigovor na optužnicu o kojoj će odlučiti Krivično veće suda. Kada optužnica postane pravosnažna, biće zakazano pripremno ročište, a potom i glavni pretres.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.