Kecman: Nastavlja se rad dok se ne reše sva ubistva novinara
Komisija za istraživanje ubistava novinara saopštila je danas da nastavlja intenzivan rad dok ne budu rešena sva ubistava novinara u Srbiji.
Komisija za istraživanje ubistava novinara saopštila je danas da nastavlja intenzivan rad dok ne budu rešena sva ubistava novinara u Srbiji.
"Posle velikog uspeha, koji se ogleda u činjenici da je slučaj ubistva Slavka Ćuruvije doveden do početka sudskog procesa za koji smo uvereni da će dovesti do utvrđivanja pune istine o ovom ubistvu, nalogodavcima i počiniocima, fokus rada Komisije i radnih grupa MUP i BIA je razrešenje slučaja ubistva novinara Milana Pantića", navodi se u saoštenju komisije.
Predsednik radne grupe Dragan Kecman rekao je da je bilo dugotrajnih zastoja u tim istragama i da su se aktivirale po potrebi.
"Sedam radnih grupa je radilo na tom slučaju do sada, a kada podvučemo crtu i vidimo rezultat njihovog rada, ne možemo da kažemo da nisu postignuti određeni pomaci, ali se čini da je metod rada bio pogrešan - po dobijanju nekog operativnog podatka, trčalo se u proveru bez dovoljne pripreme", rekao je Kecman, navodi se u saopštenju Komisije.
Prema njegovim rečima, u želji za rezultatom, istovremeno je veliki broj podataka ostao da "visi" u vazduhu, odnosno nije ni potvrđen, ni odbačen.
"Upravo je na ovom polju napravljen značajan pomak da se zahvaljujući komisiji i novoformiranoj radnoj grupi ustroji sistem rada, analiziraju i provere dobijeni operativni podaci o mogućem motivu, nalogodavcu i izvršiocu ovog krivičnog dela. Sva saznanja se sada proveravaju do kraja, potvrđuju se ili eliminišu, i radna grupa čvrsto stoji iza te činjenice", rekao je on.
Ovakav način rada je primenjen u ovom predmetu, po ugledu na princip rada u predmetu "Ćuran", a kako je kazao Kecman, pokazalo se da ova metodologija rada daje rezultate.
On je naveo da je pronađen zaboravljeni materijal "koji je stavljen u funkciju radne grupe", iziskujući danonoćni rad na sistematizovanju pronađenih podataka, njihovoj analizi i identifikaciji osoba koja su se u određenom momentu našla u neposrednoj blizini lica mesta ubistva novinara Milana Pantića.
"To se radi veoma profesionalno, opet sistemom eliminacije, i sužavanja kruga lica koja mogu biti izvršioci. U ovoj analizi, potrebno je raditi korak po korak, kako se ne bi napravio propust i ostavila mogućnost previda. Ohrabruje činjenica da Komisija i radna grupa imaju konkretne ciljeve, prioriteti su usmereni na četiri - pet najjačih motiva ko bi mogao da bude naručilac ubistva i ko bi mogao da izvrši samo delo", rekao je Kecman.
Radna grupa je napravila plan rada po prioritetima i po njemu se intenzivno radi.
Kako se navodi, zbog same istrage, u javnost se ne mogu izneti svi podaci.
"Nadamo se da ćemo uskoro stati pred građane Srbije i dati odgovor ko je izvršio ovaj zločin“, poručio je Kecman.
Komisija nastoji da pomogne tužilaštvu i Ministarstvu pravde da se dobije pozitivan odgovor od nemačkog Ministarstva policije i Ministarstva pravde da se sasluša jedan od mogućih aktera, za šta je još pre više od godinu dana tražena međunarodna pravna pomoć, dodaje se u saopštenju.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.