Za 16 godina nisu pronađeni otmičari srpskih novinara
Danas će biti obeležena još jedna godišnjica od otmice srpskih novinara kod Orahovca 21. avgusta 1998. godine, a Kancelarija za Kosovo i Metohiju tim povodom konstatuje da ni posle 16 godina nisu pronađeni otmičari novinarske ekipe Radija Prištine, Đura Slavuja i Ranka Perenića
Takođe, nisu pronađeni ni oni koji već dve godine za redom uklanjaju obeležje koje nestalim kolegama postavljaju Udruženje novinara Srbije (UNS) i Društvo novinara Kosova i Metohije (DNKiM), na putu Velika Hoča - Zočište u opštini Orahovac, gde su nestali Đuro Slavuj i Ranko Perenić, saopštila je Kancelarija za KiM.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju i ovom prilikom poziva međunarodnu zajednicu i nadležne institucije u Pokrajini da ponovo otvore istragu i utvrde i obelodane istinu o zločinu koji ne sme biti zaboravljen i ne sme ostati nekažnjen, kao ni ostali zločini nad novinarima na Kosovu i Metohiji.
"Podsećamo da još uvek nisu rasvetljena ubistva i otmice Ljubomira Kneževića, novinara prištinskog Jedinstva i dopisnika Politike, koji je otet 6. maja 1999. godine kod Vučitrna i Aleksandra Simovića, novinara i prevodioca, koji je nestao pre tačno 15 godina, 21. avgusta 1999. godine u Prištini. Deo posmrtnih ostataka Simovića pronađen je u selu Obrinje kod Glogovca," navodi se u saopštenju.
Takođe, Marjan Melonaši, novinar srpske redakcije Radio Kosova, nestao je 9. septembra 2000. godine u Prištini, Momir Stokuća, fotoreporter, ubijen je 21. septembra 1999. godine u porodičnoj kući u centru Prištine, a medijskog radnika Maila Buljevića je 25. juna 1999. godine, nedaleko od izbegličkog centra u Prištini, otela OVK, dodaje Kancelarija za KiM.
Rasvetlavanje ovih zločina i pronalaženje i kažnjavanje zločinaca bio bi značajan korak u vraćanje poverenja u međunarodnu zajednicu i pokrajinske institucije, vladavinu prava u Pokrajini i nadu da se takvi zločini na Kosovu i Metohiji više nikada neće ponoviti, ističe se u saopštenju.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
![]() SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.