Urošević: Imamo problema od kako su krenuli napadi na BIRN
Izvršni direktor novina ”Belgrade insight“ Peđa Urošević kaže da BIRN ima problem sa distribucijom i prodajom reklamnog prostora u tom listu od kako su, kako kaže, krenuli napadi na tu medijsku kuću.
Belgrade Insight” već osam godina izdaje Balkanska istraživačka mreža (BIRN), a nedavno je izašao i 200. broj ovih novina. Urošević kažeda je “Belgrade Insight” prvenstveno namenjen strancima u Beogradu, kako onima koji prolaze kroz grad, tako i onima koji tu žive, ali da je koristan i lokalnom stanovništvu, npr. ljudima koji studiraju engleski jezik. List, kako kaže, pokriva razne teme, od politike, preko biznisa do kulture.
Urošević podseća da BIRN ima problem sa distribucijom i prodajom reklamnog prostora u “Belgrade Insightu” od kako su, kako kaže, krenuli napadi na tu medijsku kuću. “Zatvorila su se neka vrata - Turistička organizacija Beograda (TOB) i Aerodrom Beograd koji je bio logičan distributicni centar. Politici TOB-a ne odgovara ovakav sadržaj. Mi se trudimo da prikažemo istinu na kvalitetnom engleskom jeziku”, rekao je Uroševič. Na pitanje da li to znači da TOB-u ne odgovara istina, on je odgovorio rečima: “To ste vi rekli”.
Urošević kaže i da u Srbiji postoji proizvodnja istraživačkih novinarskih tekstova, ali da je problem njihov plasman. Istraživački tekstovi bi, smatra on, bili svrsishodni kada bi ih prenosili mejnstrim mediji. On kaže da bi voleo da u Politici, Danasu ili Novostima vidi tekstove, ne samo BIRN-a, već i CINS-a i KRIK-a, ali da to, nažalost, nije slučaj.
Bilo bi dobro da smo zemlja u kojoj bi neko želeo da ostane
Komentarišući pisanje Danasa da će EU 1. marta zatvoriti granice za izbeglice, Urošević je rekao da mu se čini da i taj list pomalo ulazi u medijski diskurs gde je sve dramatično, šokantno i ekskluzivno, i gde se najavljuje ostanak hiljada izbeglica u Srbiji. On podseća da je Srbija u izbegličkoj krizi samo deo slagalice, a ne glavni igrač, i da deli sudbinu ostalih zemalja regiona.
“Možda bi bilo dobro kada bi došao čovek, video kako ova zemlja izgleda, i rekao da je to zemlja gde bi hteo da ostane”, kaže on, ali dodaje da, nažalost, nije tako i da i veliki broj građana Srbije odlazi odavde.
Govoreći o spoljnoj politici Srbije i odnosima sa NATO, Uroševič kaže da ne veruje u scenario u kojem bi Srbija na duge staze mogla da vude vojno neutralna.
Poruke državnog vrha da neće priznati Kosovo vidi kao dnevno-političke informacije upućene građanima, a ne kao državotvornu odluku. “Kako mi se čini, u tom pravcu priznavanja Kosova idemo, kroz procese definasane u Briselu”, kaže on.
Tadić ne može da prikaže nešto što već nismo videli
Urošević se osvrnuo i na intervju Olje Bećković sa Borisom Tadićem u NIN-u. On kaže da mu je drago da vidi da su tekstovi Olje Bećković politički relevantni, a što se Tadića tiče smatra da je njegovo poređenje Ivice Dačića sa oposumom, koje je izneo u tom intervjuu, nekulturno.
Gost Novog dana smatra i da lider Socijaldemokratske stranke, posle osam godina na funkciji predsednika Srbije, ne može da prikaže nešto što već nismo videli, te da mu se čini da će se Tadić pre boriti za cenzus, nego za neku masovnu podršku na izborima.
On ocenjuje i da opozicija, bez obzira u koliko frontova bude izašla na izbore, neće ostvariti značajan rezultat.
Izvršni direktor ”Belgrade insighta“ veruje i da će lider radikala Vojislav Šešelj u nekom momentu otići u Hag, kao i da Vlada Srbije šalje poruke da ga neće uhapsiti samo da bi izgledalo kako neće lako da se preda.
Urošević smatra i da to što još nije izabran novi tužilac za ratne zločine pokazuje da Srbije još nije izgradila institucije. On podseća da se BIRN bavi tranzicionom pravdom u regionu, i da to nije laka niti gotova tema. Kako kaže, još ne vidi odsustvo navijačkog pristupa u odnosu prema ratnim zločinima i ističe da proces pomirenja među državama bivše Jugoslavije još traje.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.