Tužba protiv RTS-a zbog mobinga
Zahvaljujući besplatnoj pravnoj pomoći NUNS-a podneo sam Prvom osnovnom sudu u Beogradu tužbu protiv RTS-a zbog višemesečnog zlostavljanja na radu i zbog otkaza bez razloga i bez obrazloženja.
Veliki broj mojih koleginica i kolega je moderno roblje. Rade na crno. Primaju bedne honorare sa višesemečnim kašnjenjima. Ne uplaćuju im se doprinosi za zdravstveno osiguranje i za penzioni fond. Oni koji imaju sreću da su stalno zaposleni izloženi su cenzuri, prisiljeni na autocenzuru, pod stresom da ne dobiju otkaz i frustrirani zbog niskih plata. Ili su poput mene, izloženi svakojakim formama zlostavljanja na radu.
Kod zlostavljanja ne bole najviše postupci zlostavljača, u mom slučaju uredništva Radio Beograda 202, već taj prokleti kafkijanski osećaj usamljenosti, ostavljenosti na cedilu, bespomoćnosti... Na sreću, satiričan duh i osećaj samopoštovanja održavaju na zavidnom nivou etički imunitet i autorski kredibilitet, što je na kraju rezultiralo ovom tužbog zbog mobinga.
Priča o zlostavljanja na radu u našim medijima, bilo privatnim bilo javno servisnim, samo je deo nečeg još goreg i poraznijeg, a to je nepostojanje kolektivnog ugovora, koji bi garantovao minimalne socijalne i ekonomske uslove rada u našem novinarstvu. Medijske poslodavce, naravno, uopšte ne zanima bilo kakvo potpisivanje kolektivnog ugovora, dok se aktuelna vlada pravi luda. Kao i ona pre nje. Kao i sve dosadašnje vlade republike Srbije.
Umesto da je neka od naših vlada inicirala socijalni dijalog i stvorila civilizovan ambijent, koji bi rezultirali potpisivanjem kolektivnog ugovora izmedju medijskih poslodavaca i novinarskih sindikata, stvorena je situacija pogodna za medijsku mafiju, politikante različitog stranačkog kova i za surovu eksploataciju novinarki i novinara širom Srbije.
Zato je ova tužba zbog mobinga samo jedan KRIK protesta, izraz nemirenja sa novinarstvom cenzure i autocenzure, znak uzvika na kraju rečenice: ŽIVELA SLOBODA MEDIJA U SRBIJI.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.