Sterfanović: Policija štiti, a ne komentariše
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je juče da policija štiti sve one za koje se proceni da su bezbednosno ugroženi, ali da to ne komenatirše jer bi time ugrozila njihovu bezbednost. Na pitanje o napisima pojedinih medija o obezbeđenju novinarke Televizije B92 Brankice Stanković, Stefanović je rekao novinarima da bi bio neodgovoran kada bi informacije o bilo kojoj štićenoj ličnosti saopštio javnosti.
Što se tiče različitih informacija koja se tiču bezbednosti različitih lica, bio bih neodgovoran kada bih te informacije delio sa širokim auditorijumom zato što bih time ugrozio bezbednost tih lica naglasio je on.
Stefanović je rekao i da ne može uticati na to šta će mediji da objavljuju, niti da se „svakoga dana pojavljujem i potvrđujem ili demantujem to što je napisano jer bi time takođe ugrozio bezbednost štićenih lica".
Kakve sam izmišljotine čitao o sebi i gledao na različitim medijima, mogu pouzdano da kažem da u Srbiji nema medija koji je blizak vlasti... da ne pričamo o onome šta su pisali o Aleksandru Vučiću jer bilo bi neumesno da to uopšte ponavljam rekao je on na beogradskom aerodromu.
Stefanović je istakao i da ne želi da govori o tome da li neko ima obezbeđenje ili nema i zašto mu je ta mera uspostavljena jer „to i nije stvar koja se tiče šire javnosti već procene bezbednosnih struktura".
Za svakoga za koga verujemo da postoji određena ugroženost a mi procenjujemo zbog čega i kakav je nivo te ugroženosti mi određujemo obezbeđenje rekao je on.
Stefanović je, uz napomenu da govori uopšteno a ne o konkretnom slučaju novinarke TV B92, najavio i neke promene u režimu obezbeđenja ličnosti.
Insistiraću na tome da bezbednost onih koji su štićeni radi Uprava za obezbeđenje ličnosti i objekata, kao što se to radi svuda u svetu rekao je on.
Po Stefanovićevim rečima, nigde specijalne jedinice ne čuvaju bilo koju ličnost „pa tako ni u Srbiji specijalci neće bilo kome biti bebisiterke".
On je dodao i da nema ništa protiv toga da ljudi iz specijalnih jedinica pređu u jedinicu koja će se baviti obezbeđenjem ličnosti, ako će se štićene ličnosti tako osećati bezbednije.
Specijalna jedinaca a ubuduće će biti jedna specijalna jedinica u Srbiji će se baviti protivterorističkim dejstvima kao i svuda u svetu, a neće se baviti obezbeđenjem rekao je on. Stefanović je objasnio i da policija obezbeđuje štićenu ličnost, „odnosno, uputimo štićenu ličnost šta su bezbednosne pretnje koje po nju postoje".
Po njegovim rečima, „svaka bezbednosno štićena ličnost ima pravo da se odrekne obezbeđenja ako smatra da su policijske procene loše ili ako smatra da to ne postoji".
Stefanović je naveo i da „svaka od tih ličnosti u svakom trenutku može pisanim putem da se odrekne obezbeđenja", dodavši da to do sada nije uradio niko od njih.
Ne pozivam ih da to urade pošto će ugroziti sebe jer ako im mi (policija) kažemo da su ugroženi, onda i jecy, i ja ih molim da veruju toj proceni i da puste da uradimo svoj posao kazao je on.
Po njegovim rečima, nekada te pretnje nisu brutalne i drastične da bi javnost to olako shvatila, „ali latentna pretnja je pretnja i mi ne želimo da bilo ko u Srbiji budu ugrožen".
Brankica Stanković zatražila da joj se ukine obezbeđenje
Autorka emisije „Insajder" Brankica Stanković uputila je juče zahtev MUPu Srbije da joj na ličnu odgovornost ukine policijsko obezbeđenje, zbog negativne kampanje protiv nje, u kojoj se postavlja pitanje zbog čega joj je to obezbeđenje dodeljeno, prenosi B92.
Kako je navedeno, u obrazloženju zahteva kojim Brankica Stanković traži da joj se ukine obezbeđenje, između ostalog se navodi da je ovo zemlja u kojoj su ubijeni novinari Slavko ćuruvija, Milan Pantić i Dada Vujasinović, kao i premijer Srbije Zoran Vinđić i baš zato, kao novinar čija je bezbednost po zvaničnim podacima ugrožena, smatra da je nedopustivo da predstavnici države ne reaguju na brojne neistine u kampanji koju vode oni koji su sličnu stvar već radili i 2002. godine.
„Svima je poznato, a i vama, po dostupnoj novinskoj arhivi, da su baš pojedini novinari i tabloidi pre ubistva premijera Srbije vodili sličnu kampanju.
Njihove novine tada su bile pune tekstova s naslovima: 'Koga se to Binđić plaši?', 'Šta će Binđiću obezbeđenje?', i tako dalje", navela je Brankica Stanković.
U njenom dopisu takođe se kaže da smatra nedopustivim ignorisanje kada se Javno osporava odluka države da na osnovu procene bezbednosti nekome dodeli obezbeđenje.
„Takvim ćutanjem država pokazuje svu svoju nemoć, a samim tim dovodi do dodatnog ugrožavanja nečije bezbednosti. Zbog svega navedenog, nemam izbora nego da zatražim da mi, na sopstvenu odgovornost, u najkraćem mogućem roku, ukinete obezbeđenje jer je to očigledno i bio cilj cele ove kampanje", navodi se u dopisu Brankice Stanković.
Kontrola dokumenata po evropskim standardima
Ministar unutarašnjih poslova Nebojša Stefanović juče je na beogradskom aerodromu „Nikola Tesla" obišao pripadnike Granične policije koji rade na sistemu za kontrolu dokumenata, i poručio da srpska policija postaje sve sposobnija da radi te poslove u skladu s evropskim standardima.
Stefanović je nakon razgovora s pripadnicima Granične policije, koji su uz pomoć ambasada Francuske i Nemačke završili odgovarajuću obuku, najavio da će MUP nastaviti da ulaže u obuku ljudi, ali i u savremenu tehniku. Hoćemo da pokažemo da su Republika Srbija i njena policija čvrst, jak i pouzdan partner koji može na adekvatan način zaštititi svoju granicu i pružiti asistenciju i svima u okruženju kazao je on.
Po njegovim rečima, u prošloj godini na srpskim granicama otkriveno je oko 400 lažnih stranih dokumenata, od čega četvrtina na beogradskom aerodromu. Ministar je izrazio zadovoljstvo što do sada nije bilo falsifikovanih srpskih putnih isprava što pokazuje da su urađene dobro.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.