Sigela: Pritisci na novinare
Mnoge međunarodne organizacije, a ne samo "Opservatorija balkanika transevropa", izrazile su zabrinutost zbog stanja u Srbiji i regionu u pogledu medijskih sloboda, izjavila je danas Kjara Sigela iz OBC Transevropa, koja u Beogradu učestvuje na uređivačkom maratonu Vikimedije fridom.
Sigela je ukazala da se novinari u Srbiji i zemljama regiona suočavaju sa raznim vidovima zastrašivanja - od fizičkih napada i pretećeg javnog govora do prekarijatskog rada.
Preteći javni govor izlaže novinare u regionu dodatnom pritisku, podvukla je Sigela i istakla da se izazovima u ostvarenju slobode govora i pristupa informacijama suočava čitava Evropa i da je potrebno objediniti snage u borbi za bolju informisanost građana.
Kao jedan od problema, ne samo u regionu nego i u Evropi, Sigela je navela i eroziju dosadašnjeg načina poslovanja medija usled razvoja interneta.
Postoje mnoge međusobno povezane medijske teme koje su dosta složene, smatra Sigela.
Ona je napomenula da će teme uređivačkog maratona u Beogradu biti cenzura i samocenzura, pristup informacijama i medijska koncentracija.
Sigela je objasnila da bez odgovarajjućeg pristupa informacijama nema ni istraživačkog novinarstva, a samim tim ni građani ne mogu da dobiju potrebne informacije o radu javnih institucija.
Glavne teme neće biti samo medijske slobode i pluralizam, nego i problem cenzure i samocenzure. Postoje podaci da je oko 30 odsto novinara u Evropi pribeglo samocenzuri, ukazala je Sigela.
Važno pitanje je i medijska koncentracija i nedostatak transparentnosti vlasništva u medijima, istakla je Sigela i navela da će se uređivački maraton Vikimedije u Beogradu usredsrediti na stanje u jugoistočnoj Evropi.
Ivana Guslarević iz Vikimedija Srbija je izjavila da se ta organizacija na globalnom nivou zalaže na neutralnost i da je današnji uređivački kolegijum sjajna prilika da se obogati sadržaj na Vikimediji.
Tema je ono što zanima sve nas, a tiče se slobode medija i razgovora na tu temu, objasnila je Guslarević.
Na uređivačkom maratonu Vikimedije fridom u Beogradu učestvuje 20 domaćih i stranih medijskih stručnjaka.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.