RTS traži da Mađarska kazni napad na novinare
Radio-televizija Srbije zatražila je od mađarske vlade da kazni policajce koji su pretukli njenu ekipu na graničnom prelazu Horgoš.
RTS je u saopštenju oštro osudio napad mađarske policije na svoju ekipu TV ekipu - novinarku Jovanu Đurović, snimatelja Vladana Hadži Mijailovića i tonskog snimatelja Miroslava Đurašinovića.
RTS navodi da se posebna snaga Javnog medijskog servisa Srbije pokazala proteklih dana u objektivnim izveštajima, uključenjima i uživo emitovanim Dnevnikom u 23 sata, sa graničnih prelaza prema Mađarskoj.
"Verujemo da će svetska javnost reagovati na ovako brutalan napad na one koji slikom i rečju prenose istinu", smatra RTS.
RTS je najavio da će protest poslati i našem ambasadoru u Budimpešti i o incidentu obavestiti ceo diplomatski kor u Beogradu, kao i EBU.
Konstatuje se da članovi novinarske ekipe srećom, nisu teško povređeni, ali da situacija u kojoj su se našli nije bila ni naivna ni prijatna, jer su udarci pendrecima bili vrlo bolni i sa posledicama.
"Požrtvovanost onih koji se nalaze iza kamere ovih dana na terenu bila je izuzetna. Objektivno izveštavanje sa lica mesta jedini je cilj naše kuće od kako je izbeglička kriza počela", ističe RTS.
NUNS: Mađarska vlada da kazni policajce koji su pretukli novinare RTS
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) pozvalo je danas Vladu Mađarske da utvrdi odgovornost policajaca za nasilje prema izveštačkoj ekipi Radio-televizije Srbije (RTS).
NUNS je pozvao kolege iz Evropske federacije novinara, Mađarskog udruženja novinara i Sindikata novinara Mađarske da javno osude "ovaj brutalni čin ometanja koji predstavlja grubo kršenje elementarnih prava i sloboda novinara koje garantuju međunarodne konvencije".
"Juče popodne, mađarski policajci su pendrecima povredili troje članova novinarske ekipe RTS. Snimatelja Vladana Hadži Mijailovića policajci su bacili na zid i udarali pendrekom po glavi i leđima, a zatim su mu slomili kameru. Pretučen je i snimatelj tona Miroslav Đurašinović, kojem su oštetili opremu. Novinarki Jovani Đurović je povređena ruka. Prema njenoj izjavi, ekipa RTS-a je napadnuta u trenutku dok se nalazila u međuprostoru između policijskog kordona i grupe migranata", navedeno je u saopštenju NUNS.
Napad je ranije osudilo i Udruženje novinara Srbije (UNS) koje je zatražilo da se ta policija izvini "novinarki koju su udarali pendrekom".
"Za UNS je napad na ekipu RTS-a nedopustiva primena sile i kršenje međunarodnih propisa o slobodi rada novinara i mađarske vlasti su dužne ne samo da se izvine ekipi RTS-a i utvrde odgovornost za primenu sile nego i da omoguće neometan rad novinarskim ekipama", naveo je UNS u saopštenju.
Mađarska policija u Horgošu tukla i uhapsila i poljskog novinara
Mađarski policajci napali su pendrecima i uhapsili u sredu tokom intervencije protiv ;izbeglica na granici sa Srbijom i reportera javne poljske televizije TVP Jaceka Taćika i optužili ga za nelegalni prelazak granice, javlja poljska TVP.info.
"Reportera TVP mađarska policija izvukla je iz mase i uhapsila uz optužbu da je ;nelegalno prešao granicu", rekao je danas poljskoj javnoj televiziji počasni konzul Poljske ;u Segedinu Karol Bjernacki koji je ;oćas prisustvovao saslušanju poljskog novinara.
Prethodno su u jednoj od intervencija protiv grupe izbeglica, koja je na kordon bacala kamenice i razne predmete na graničnom prelazu Horgoš, policajci napali pendrecima i izveštača poljske televizije.
"Izgledalo je mirno, ali odjednom je mađarska policija krenula na izbeglice, a tukla je ;i nas novinare. Tada sam zadobio par udaraca pendrekom", javio je u program TVP pre hapšenja Taćik, kome su prvu pomoć zbog povrede glave ukazali mađarski lekari.
"Stajali smo jako blizu mađarske policije. U jednom trenutku izgubio sam kontakt sa Jacekom. Ne znam šta se dalje dešavalo, ali imao je u ruci mikrofon i videlo se ;jasno da je novinar", rekao je kamerman TVP Pavel Rolak.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.