Počelo suđenje novinarke Jasminke Kocijan protiv novinske agencije Tanjug
U Višem sudu u Beogradu juče je predlaganjem dokaza počelo suđenje po tužbi za zlostavljanje na radu novinarke Jasminke Kocijan protiv novinske agencije Tanjug. U odgovoru na tužbu navodi se da mobinga nije bilo i osporavaju se tužba i tužbeni zahtev.
U tužbi se tvrdi da je zlostavljanje na radu počelo nakon što je novinarka Jasminka Kocijan na svom zatvorenom privatnom FB profilu kritički prokomentarisala akciju spašavanja zavejanih u snegu u Feketiću, ulozi Aleksandra Vučića, u to vreme prvog potpredsednika Vlade RS, u toj akciji i iznela svoja saznanja da su aktivisti Crvenog krsta jedno vreme bili sprečeni da pruže pomoć zavejanima u Feketiću. Komentar je objavila pod svojim imenom, ne dovodeći izneti stav na bilo koji način u vezu Tanjugom. Jasno je navela da je u trenutku objavljivanja komentara na bolovanju i da je u pitanju reakcija obaveštenog građanina, a ne novinara Tanjuga ili samog Tanjuga.
Zlostavljanje na radu, ističe se u tužbi, počinje već prvog dana nakon tužiljinog povratka sa bolovanja. Uskraćeno joj je pravo na korišćenje godišnjeg odmora, izložena je stalnom novčanom kažnjavanju, bez obzira na krivicu, trenutno radi posao koji spada u radna zaduženja poslovnog sekretara, a u međuvremenu je postavljena i na drugo radno mesto koje je ispod njenog stručnog znanja i kvalifikacija.
Iako je suđenje otvoreno za javnost od predstavnice Udruženja novinara Srbije Dragane Bjelica sudija Mirjana Grujičić zatražila je da napusti sudnicu jer, kako je objasnila, novinarima nije dozvoljeno prisustvo bez prethodne najave i odobrenja.
Na pripremnom ročištu izlistane su sporne i nesporne činjenice i određeni dokazi na okolnost tih spornih činjenica. Odredjen je vremenski okvir trajanja suđenja od dve godine i osam ročista. Sledeće ročište zakazano je za 21. Septembar 2015. godine.
Novinarku Jasminku Kocijan u ovom slučaju zastupa advokatica NUNS – a, Kruna Savović, u okviru projekta Besplatne pravne pomoći za članove NUNS – a koji podržava organizacija Civil Rights Defenders.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.