BAZENUNS.RS

 

20. 02. 2015. Južne vestiKomentari (0)

Obezbeđenje Suda na silu pokušalo da spreči snimanje zgrade

Pokušavajući da snimatelju dopisništva RTS-a u Nišu zabrani snimanje zgrade suda tokom evakuacije ljudi zbog dojave o bombi, jedan radnik obezbeđenja Višeg suda u Nišu prvo je rukom nakratko zaklonio kameru, a zatim i šutnuo stativ.

Za izradu televizijskog priloga o dojavi bombe, Dragan Živanović je sa trotoara na Sinđelićevom trgu sa asistentom snimao evakuaciju stranaka i zaposlenih iz suda.

Postavio sam kameru na oko 6-7 metara od zgrade. Čuvar koji je stajao kod ulaza je prišao, stavio ruku na kameru uz opasku da ne smem da snimam i rekao da se pomerim odatle. Odgovorio sam mu da to ne može da mi zabrani i nastavio svoj posao - priča Živanović.

Zatim mu je, dodaje, radnik obezbeđenja potražio i ličnu kartu.

Odbio sam da mu je pokažem. Pošto je video da ga ne konstatujem, kada je pošao prema ulazu šutnuo je u stativ kada se kamera zatresla, što se vidi na snimku - prepričava Živanović.

Dodaje da su se slične situacije desile i dvojici njegovih kolega iz dopisiništva, kada su ranije takođe snimali evakuacije zbog lažnih dojava o podmetnutoj bombi, koje, inače, nisu retkost.

Ovog puta incident je prijavljen i policiji, a portparol Višeg suda Tamara Savić Cvetanović kaže da medijski radnici treba da štite svoja prava, te da je prijavljivanje slučaja nadležnima pravi put.

Pošto je to prijavljeno, ne bismo se mešali u rad policije i ne želimo da dajemo neki sud o tome šta se dogodilo. Ukoliko se bude utvrdilo da je bilo propusta, biće i odgovarajućih posledica. Dakle, tek tada se može očekivati zvanična reakcija i procedura Suda prema radniku, odnosno zaposlenom - kaže portparol.

Nezavisnom udruženju novinara Srbije (NUNS) kažu da je ovaj incident verovatno posledica neznanja radnika obezbeđenja koji su želeli da udalje snimatelja misleći da rade ispravnu stvar.

Ova TV ekipa je samo radila svoj posao, snimajući vanredni događaj na javnoj površini, a u svrhu javnog interesa i informisanja. Nema zakonskog tumačenja kojim bi bilo zabranjeno. Oni ni na koji način nisu ometali evakuaciju, niti širili paniku - kaže Svetozar Raković, sekretar NUNS-a.

Dozvola potrebna za snimanje unutar zgrade, a ne van nje

Da je snimanje i fotografisanje spoljašnosti niške Palate pravde dozvoljeno, može se videti i u uputstvu za novinare, objavljenom na sajtu Višeg suda, gde se navodi da je potrebno pismeno odobrenje samo za snimanje unutar zgrade.

U uputstvu piše da “fotografisanje, audio i video snimanje u zgradi suda, van toka sudskog postupka, odobravaju predsednik Višeg suda u Nišu koji upravlja zgradom Palate pravde, kao i predsednik Osnovnog suda u Nišu.” 


Komentari (0) OSTAVI KOMENTAR


Ostavi komentar

NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.

Ime i prezime

Komentar