"Najopasniji period za novinare"
Ovo je najsmrtonosniji i najopasniji period za novinare u novijoj istoriji, navodi se u najnovijem izveštaju Komiteta za zaštitu novinara (CPJ).
U izveštaju se navodi, da su za to zaslužne ekstremističke grupe i vlade koje ograničavaju slobode novinarima u izveštavanju o tim ekstremističkim grupa.a
U godišnjem izveštaju o slobodi štampe njujorškog komiteta ističe se Sirija kao veoma opasno mesto za izveštavanje, cenzura tokom epidemije ebole, pritvaranje novinara u Egiptu i Etiopiji, ali i to kako su novinari prošle godine korišćeni u ekstremističkim propagandnim filmovima, javio je Radio Slobodna Evropa (RSE).
"Te organizacije ne proizvode samo video snimke. One se ponašaju kao konkurenti medijima", upozorava se u izveštaju na grupe poput Islamske države.
Izveštaj takođe ukazuje na s tim nerazdvojivu opasnost koju čini sve veći broj slobodnih novinara koji prate ratove, gotovo bez zaštite ili plate.
"Nisu samo u pitanju životi novinara, već i mogućnost javnosti da sazna šta se oko nje dešava", napisala je u predgovoru dopisnica Si-En-En-a (CNN) Kristijana Amanpur.
Ona je navela da je više od 1.000 novinara širom sveta ubijeno od 1992, kada je Komitet za zaštitu novinara počeo da vodi evidenciju. Mnogi od njih bili su slobodnjaci ili lokalni novinari.
Islamska grupa je u velikoj meri izgradila svoje ime dramatičnim video snimcima odsecanja glava i drugih ubistava, ali se u izveštaju upozorava da i druge grupe u svetu koriste sličan pristup da maltretiraju ili prikažu sopstvene kapacitete.
Komitet, takođe, naglašava zabrinjavajući nedostatak izveštavanja u haotičnoj Libiji, ograničenja interneta na Bliskom istoku i "suptilno oružje" cenzure u Singapuru, preneo je RSE.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.