Nadzor nad zaštitom podataka u APR-u
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić pokrenuće postupak nadzora nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti u Agenciji za privredne registre.
Rodoljub Šabić kaže da je neposredan povod za sprovođenje postupka nadzora informacije da je pre nekoliko dana u APR-u uvedena procedura koja podrazumeva da se beleži ko je posetio arhivu APR-a i koje firme su bile predmet interesovanja, prenosi Tanjug.
Od posetilaca se zahteva da pre uvida u dokumentaciju popune poseban zahtev na osnovu kojeg se formira baza podataka, te je naknadno moguće sagledati interesovanje novinara ili građana za konkretne firme.
Šabić je naveo da će od APR-a zatražiti da se izjasni o zakonskom osnovu, smislu i svrsi ovakve obrade podataka, ističući da je takav "neuobičajeni novi način obrade podataka" izazvao određeno uznemirenje u javnosti, posebno u krugovima novinara koji se bave istraživačkim novinarstvom.
"Oni ukazuju ne samo na to da je svrha ovakve obrade podataka sasvim nejasna, već i na realnu opasnost da informacije o tome da su predmet njihovog istraživanja i interesovanja kompanije ozbiljnih kriminalaca ili korumpiranih političara, na različite načine mogu biti učinjene dostupnim vlasnicima tih kompanija, što novinare može dovesti u nezgodan, čak i opasan položaj", naveo je Šabić.
Poverenik je dodao da oni realnu mogućnost takvih rizika ilustruju činjenicom da su vrlo brzo po uvođenju novog "sistema" informacije o novinarima koje su se interesovali za određene firme dospele u javnost, čak i objavljene u medijima.
Šabić navodi i da bi, nezavisno od rizika na koji novinari ukazuju i pod uslovom da se smatra da obrada podataka kakva je uvedena ima smisla i opravdanja, osnov za nju bi morao biti obezbeđen jasnim i nedvosmislenim odredbama zakona, bilo o APR-u, bilo nekog posebnog zakona.
"U odsustvu pomenutih elemenata, obrada podataka o ličnosti je nedozvoljena", naveo je Šabić i istakao da će od Agencije zatražiti da se o slučaju bez odlaganja izjasni, a da će nakon toga i neposrednog nadzora na licu mesta doneti odluku o daljim merama.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.