Istraživačka novinarka osuđena na sedam i po godina robije
Hatidža Ismailova, azerbejdžanska istraživačka novinarka, koja je napisala seriju tekstova o korupciji u vrhu vlasti, rekla je da će i u zatvoru nastaviti da radi, ali joj sudija nije dozvolio da završi izlaganje
Azerbejdžanska istraživačka novinarka Hatidža Ismailova osuđena je danas u Bakuu na sedam i po godina zatvora zbog optužbi za proneveru, izbegavanje poreza, posedovanja neregistrovanog preduzeća i navođenje kolege na samoubistvo.
Ismailova, koja je u pritvoru od 5. decembra prošle godine, novinarka je istraživačke mreže Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) i azerbejdžanskog ogranka Radija Slobodna Evropa. Ona je, iznoseći završnu reč na suđenju, rekla da je proces protiv nje politički motivisan, s namerom da se zaustavi njeno istraživanje o korupciji u vrhu vlasti.
Hatidža Ismailova je tokom 2012. istražila ulogu vladajuće porodice u Azerbejdžanu u unosnim građevinskim poslovima i o tome napisala seriju tekstova. Pisala je i o nelegalnoj privatizacije banke Azal, među čijim je vlasnicima bila i kćerka predsednika države Arzu Alijeva, zatim o tome kako je vlada te države dodelila eksploataciju rudnika zlata porodici predsednika Ilhama Alijeva, ili 134 miliona profita od izgradnje hale za Evrosong 2012.
Azerbejdžanska vlast je nakon toga dve godine pokušavala da je kompromituje i ućutka. Kada u tome nije uspela, Ismailova je uhapšena.
„Mada sam u zatvoru, moj rad će se nastaviti”, rekla je Ismailova u svojoj završnoj izjavi na suđenju. Sud joj nije dozvolio da izjavu pročita do kraja.
Presudu Ismailovoj osudile su međunarodne organizacije poput Amnesti internešenela i Komiteta za zaštitu novinara, pisac Haled Hoseini, kao i mnoge kolege širom sveta.
U znak protesta, mediji iz istraživačke mreže OCCRP danas su objavili crne naslovne strane, među kojima i Centar za istraživačko novinarstvo Srbije.
I pored tolikih korupcionaških afera i činjenice da je Hajdar Alijev, otac današnjeg predsednika Azerbejdžana, na vlast došao vojnim udarom protiv demokratski izabranog prethodnika, njemu je u beogradskom parku Tašmajdan 2011. podignut spomenik, čemu je prisustvovao i tadašnji predsednik države Boris Tadić.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.