Gašić - prelomna tačka u odnosu vlasti i novinara
Osuda javnosti sa kojom se suočava odlazeći ministar odbrane Bratsilav Gašić mogla bi da bude prelomna tačka u odnosu vlasti i novinara.
Sociolozi ukazuju na to da bi odlučujuću ulogu u tome moglo da ima podizanje glasa novinara zbog uvrede kojoj je bila izložena novinarka B92.
Tući, pretiti, podsmevati se novinarima postalo je opšte mesto u Srbiji.
Neki ministri to rade godinama, a i dalje su u vladi i nikada, i pored pravosnažnih presuda, nisu odgovarali ili platili za to što su nevaspitani i bahati.
Zato se često takve situacije i ponavljaju.
"Oni mogu da se suprotstavljaju, naravno argumentima, oni mogu da se kultivisanim govorom da pokažu da nešto ne prihvataju, ali bilo kakve metafore, bilo kakve asocijacije, bilo šta što ide prema neukusu je vrlo opasno. Zašto? Zato što ohrabruje one najgore u društvu, ohrabruje ono što je periferija društva. Kaže - kad mogu oni, poslanici, mogu i ja. I to je onda jedan obrazac koji je vrlo opasan po jedno društvo", upozorava Čedomir Čupić, profesor Fakulteta političkih nauka.
Vesna Stanojević iz Savetovališta protiv nasilja u porodici smatra da su žene krive što su dozvolile da neko drugi odlučuje u njihovo ime i da prihvataju pravila koja su im nametnuta.
U ovakav položaj dovelo ih je kako kaže i to što ćute, a samim tim mnoge stvari prećutkuju.
"Ako možemo od jednog takvog čoveka da čujemo tako nešto, onda moramo da znamo da žena u Srbiji kao pojedinka, kao lice, kao pol, kao rod, kako god hoćete, apsolutno nema nikakvu vrednost. Jer to znači da može da kaže šta god ko hoće, da to nema nikakve posledice i da to neko otprilike može da tumači kao šalu, neko kao njegovu duhovitost, a naravno, mi žene je tumačimo kao najstrašniji vid uvrede", kaže Stanojević.eva
A izgleda da više neće da ćute, ako ne sve žene, ono barem novinarke, ali ni novinari, koji su juče protestovali zbog postupka ministra Gašića.
Njegov postupak osudio je i premijer rekavši da on više ne može da bude ministar, ali se još ne zna da li će Gašić podneti ostavku ili će biti smenjen.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.