Briga za bezbednost novinara
Zalažem se da se briga o bezbednosti novinara institucionalizuje kroz postavljanje Specijalnih predstavnika generalnog sekretara UN zabezbednost novinara, ali i slične institucije u okviru Evropske komisije, izjavio je u Briselu predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara i glavni i odgovorni urednik B92 Veran Matić.
On je na konferenciji "Speak-up" o slobodi izražavanja medija u zemljama Zapadnog Balkana i u Turskoj naglasio da bi zemlje trebalo da se obavežu da otvore procese rešavanja svih nerešenih dosadašnjih slučajeva ubistava i teškog nasilja nad novinarima.
Na prošloj "Speak-up" konferenciji predstavili smo početak rada Komisije za istraživanje ubistava novinara, koju su inicirali novinari, a osnovala Vlada Srbije, i koja je radila uz veliku podršku Kancelarije OEBS za slobodu medija i Dunje Mijatović, podsetio je Matić.
Sada dve godine kasnije možemo govoriti o uspehu, istakao je Matić, jer je podignuta optužnica i počelo suđenje za najpoznatiji slučaj ubistva novinara Slavka Ćuruvije.
Ostale istrage su takođe intenzivne, tako da, prema rečima Matića, "možemo govoriti o tome da je moguće ovaj model iz Srbije promeniti i u drugim zemljama u kojima ima nerešenih ubistava novinara".
U Crnoj Gori već postoji, ali sa dosta problema u radu, ukazao je Matić, koji smatra nedopustivom praksu po kojoj tužioci odustaju od istraga za pokušaje ubistava novinara, kao što je to bio slučaj kada je tužilaštvo u Crnoj Gori zaustavilo istragu pokušaja ubistva novinara Teufika Softića.
I u drugim zemljama u regionu je moguće osnivati ovakve Komisije, smatra Matić, kako bi se rešili slučajevi brojnih ubistava ili nestanaka novinara.
On je, kao primer, pomenuo Kosovo, gde je najmanje sedam slučajeva nestalih i ubijenih novinara za vreme i posle bombardovanja Srbije.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.