– Normalni ljudi ne mogu da odgovore na pitanje kakvu je korist od smrti Slavka Ćuruvije imao patološki um Slobodana Miloševića, koji je odgovoran za zločine velikih razmera – odgovorila je istoričarka Branka Prpa, životna saputnica Slavka Ćuruvije u vreme njegovog ubistva u pasažu ispred zgrade u Svetogorskoj ulici, u strogom centru Beograda.
Prpa je juče, u nastavku svedočenja, rekla da je na sastanku sa zvaničnicima Stejt departmenta bilo razgovora o tome kako Ćuruvija vidi situaciju u Srbiji. Navela je da su ga pitali šta misli da SAD treba da uradi da Milošević ode.
– On im je rekao da podignu hašku optužnicu. To je bila rečenica za koju je Milošević saznao i mislim da ga je ta rečenica koštala života – rekla je Prpa.
Govorila o kontaktima Ćuruvije s Mirjanom Marković, suprugom tadašnjeg predsednika SRJ.
– Nikada ništa bitno od Mire Marković nije saznao, jer je reč o izuzetno manipulativnoj osobi, koja je u kontaktu s drugima nastojala da ne prikaže sebe kao centar političke moći, koju ima preko muža – rekla je Prpa odgovarajući na pitanja suda.
Objasnila je da Ćuruvijini razgovori s Mirjanom Marković nisu bili prijateljski, već provokativni.
Spomenula je i da je Ćuruvija „imao rat s Danicom Drašković”.
– Kada je SPO bio na vlasti u Beogradu, Slavko je objavio tekst o bundama Danice Drašković. Tada nam je ona ukinula dozvolu za adaptaciju potkrovlja i zato je uvedeno obezbeđenje – rekla je Branka Prpa.
Ukazala je i na Ćuruvijine kontakte s generalnom Momčilom Perišićem, koji je tada bio načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije i, kako je rekla, opozicija Miloševiću.
– Jednom je Perišić, u kabinetu u Generalštabu, pitao Slavka: „Da li bi ’Telegraf’ podržao nas ako bismo izveli državni udar”, a on je odgovorio: „Naravno, izvolite”. Međutim, sve je to bila predstava – ispričala je Branka Prpa.
Na pitanje advokata odbrane da li isključuje vojsku kada kaže da je Ćuruviju ubila država, Prpa je rekla da ne isključuje, jer su u vanrednom stanju vojne i civilne vlasti radile zajedno.
Tokom unakrsnog ispitivanja, branioci optuženih sugerisali su da „nije postojao razlog da Ćuruvija bude likvidiran, jer na dan atentata nije više izdavao nijedne novine, bio je u tome onemogućen”.
– To je bio sistematski teror od institucija države i političkih elita na vlasti, koje su onemogućile izlaženje novina, da bi na kraju došlo i do ubistva, za koje ne znamo ko je konkretan izvršilac. Eksplicitna pretnja i poziv na linč Slavka Ćuruvije bio je tekst u „Ekspresu” pod naslovom „Ćuruvija dočekao bombe NATO pakta” sedam dana pre ubistva i čitanje tog teksta na Dnevniku RTS-a. U tom tekstu sve piše. Upućujem vas na fakta, kao istoričar – rekla je Branka Prpa.
Advokati su insistirali na tome da je reč „o njenom zaključivanju na osnovu fakata”.
Suđenje se nastavlja 5. i 6. oktobra, svedočenjem bivših načelnika i agenata DB-a.
Za ubistvo Ćuruvije optuženi su tadašnji šef DB-a Radomir Marković, šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, glavni obaveštajni inspektor Druge uprave Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava tog resora Miroslav Kurak, koji je u bekstvu i za njim je raspisana poternica.
Šef RDB Beograda smenjen pet dana pre zločina
U Specijalnom sudu je dugo saslušavan svedok Momir Radosavljević, koji je bio načelnik beogradskog Centra RDB pre optuženog Milana Radonjića.
– Kada sam postavljen, 1999. godine, zatekao sam predmet Ćuruvije, koji je bio na merama zbog kontakata s licima iz inostranstva. Dobijao sam o tome samo pisane izveštaje. Smenjen sam 6. aprila 1999. godine. Tada mi je rečeno da su okolnosti istorijske i da na moje mesto treba da dođe dinamičniji mlađi čovek – rekao je Radosavljević.