Na godišnjoj skupštini EFJ u Budvi, na kojoj je učestvovalo 47 novinarskih organizacija iz 33 zemlje, zatraženo je, kako piše u saopštenju, da EFJ podrži organizacije-članice iz regiona u organizovanju grupnih aktivnosti, uključujući štrajkove za zaštitu prava, da pozove medijske kompanije i poslodavce da poštuju sindikalna prava.
Takođe, potrebno je, kako se navodi, i da poslodavci obezbede odgovarajuće radne uslove i poštuju zakone o radu i kolektivne ugovore, i da podstaknu medijske kompanije i poslodavce da ustanove kolektivne ugovore u medijima u kojima ne postoje.
“Zaključeno je i da EFJ sa ovim temama treba da upozna evropske institucije, Savet Evrope, Međunarodnu organizaciju rada i UN izvestioce za slobodu izražavanja”, piše u saopštenju.
U saopštenju je navedeno da je od EFJ zatraženo je da se zvanično obrati hrvatskim i crnogorskim vlastima radi otkrivanja i kažnjavanja napadača na novinare, budući da je u Hrvatskoj pretučen urednik portala 45lines Željko Peratović, a u Crnoj Gori novinar Tufik Softić.