NUNS i NDNV: Državni funkcioneri da poštuju slobode novinara i medija

Generalni sekretar predsednika Republike i visoki funkcioner Srpske napredne stranke Nikola Selaković je 17. januara, gostujući na RTS-u uoči posete ruskog predsednika Ruske federacije Vladimira Putina, nezadovoljan izveštavanjem javnog servisa, rekao: „Na početku moram da kažem da glavni i jedini razlog, zašto sam danas vaš gost, je poštovanje na prvom mestu prema predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, a zatim i predsedniku Rusije Vladimiru Putinu, jer ono što imam dužnost da kažem kao građanin Srbije posle jučerašnjeg izveštavanja o ovoj, ali i o nekim drugim temama, ja na RTS-u danas uopšte ne bih bio".

Samo dan kasnije, na sednici Nacionalnog konventa o EU, kada je novinarka N1 pitala šefa delegacije EU Sema Fabricija da prokomentariše činjenicu da niko od predstavnika Vlade Srbije nije pomenuo temu slobode medija, ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović ušla je verbalni sukob sa novinarkom. Ministarka je na kraju rekla: "Da li mislite da je neumoljivo potrebno da pomenem slobodu medija zato što vi to želite? Sloboda medija znači da mogu da vam odgovorim na način na koji ja mislim da treba".

Već 21. januara, na konferenciji za medije Srpske napredne stranke, kada je novinarka RTS-a Tamara Tankosić pitala da li postoje dupli aršini kada su u pitanju osude nasilja, i navela primere, funkcionerka vladajuće partije Biljana Popović Ivković je reagovala burno i, umesto da odgovori na pitanje, započela neprimerenu verbalnu raspravu.

NUNS i NDNV smatraju da su sve vrste pritisaka na medije i uticaj na njihovu uređivačku politku, kao i neprimereni način komunikacije najviših državnih funkcionera sa novinarima - neprihvatljivi.

NUNS je od 2016. godine zabeležio 81 slučaj pritisaka, napada, omalovažavanja i diskriminacije novinara i medija od strane državnih funcionera.

NUNS i NDNDV još jednom pozivaju javne funkcionere da prestanu sa pritiscima diskriminacijom novinara i medija. Neophodno je da svi akteri na javnoj sceni poštuju kulturu govora i dijaloga i da na taj način svojim primerom pokažu da poštuju demokratske vrednosti za koje se deklarativno zalažu.

Položaj nosilaca javnih i političkih funkcija u medijima definisan je Zakonom o javnom informisanju, u članu 8:  “Izabran, postavljen, odnosno imenovan nosilac javne i političke funkcije dužan je da trpi iznošenje kritičkih mišljenja, koja se odnose na rezultate njegovog rada, odnosno politiku koju sprovodi, a u vezi je sa obavljanjem njegove funkcije bez obzira na to da li se oseća lično povređenim iznošenjem tih mišljenja.”

Svaki napad na novinare i slobodu medija je napad na demokratiju.

NUNS-NDNV 

Beograd-Novi Sad 24.01.2019.