Napadnut fotoreporter Stojan Župljanin

Kako je saopštila Gradska uprava Novog Pazara, Župljanina je napalo više pripadnika obezbeđenja Muamera Zukorlića, lidera Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka, narodnog poslanika i predsednika Odbora za obrazovanje u Narodnoj skupštini Srbije. 

 

Napadači su, kako se tvrdi, Župljanina oborili na zemlju i pokušali da mu otmu foto-aparat. Linča ga je spasao pripadnik policije koji je u vreme napada prolazio ulicom, saopštava Gradska uprava. 

 

- Već sam bio završio fotografisanje, prišli su mi neki momci, ne poznajem ih, njih trojica, oborili me na ulicu, psovali, unosili mi se u lice i pitali zašto slikam muftiju - kaže Župljanin. 

 

Uzalud sam pokušavao da objasnim da sam slikao samo građevinski objekat, da muftiju nisam video danima, oni su pokušavali da mi otmu foto-aparat. Da nije naišao savesni policijski inspektor, neki Barać, a zatim i policajci, ko zna šta bi bilo - kazuje Senad Župljanin. 

 

- Nemam ozbiljnih fizičkih povreda, ali me boli to što ja u centru grada, koji neizmerno volim, usred dana ne mogu mirno da radim svoj posao - razočarano kaže Župljanin. 

 

Župljanin kaže da je juče u policiji dao izjavu i, koliko on zna, dvojica napadača su privedena. 

 

Građevinski radovi koje je Župljanin hteo da fotografiše izvode se na zgradi Fakulteta za islamske studije, koji je u sastavu Islamske zajednice u Srbiji, na čijem čelu je donedavno bio Zukorlić. Ova zgrada je nekoliko puta bila povod za masovna okupljanja muslimanskih vernika i žestoke političke obračune u Novom Pazaru. 

 

Dvospratno zdanje ispred koga se održavaju svi važniji skupovi u Novom Pazaru sagrađeno je tridesetih godina prošlog veka. 

 

U njemu je do Drugog svetskog rata bilo sedište islamskih ustanova. Posle rata tu je bio hotel „Beograd", pa robna kuća prištinske „Grmije”, pa robna kuća „Pazarka” u sastavu Trgovinskog preduzeća „Uniprom”. Kada je konzorcijum nekoliko ovdašnjih biznismena na aukciji kupio ovo društveno preduzeće, verovali su da su postali vlasnici i tadašnje robne kuće. Ali, tadašnji muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić je u oktobru 2006. sa skupa svojih pristalica, ispred ove zgrade, poručivao vlastima, i opštinskim i republičkim, da na ovo zdanje ne računaju jer ono treba da se vrati Islamskoj zajednici po Zakonu o crkvama i verskim zajednicama. Ne čekajući da nadležna republička direkcija postupi po tom zakonu, Islamska zajednica je u ovu zgradu uselila svoj Fakultet za islamske studije. 

 

Nekoliko puta su sudski organi pokušavali da sprovedu rešenja - da zgradu isprazne „od lica i stvari” i predaju vlasniku, trgovinskom preduzeću, ali - uzalud. Na poziv verskih vođa ispred zgrade bi se okupila velika grupa imama i vernika i od iseljenja fakulteta se odustajalo. 

 

U međuvremenu se uz zgradu u nekoliko navrata bez građevinske dozvole ponešto dograđuje. Gradske inspekcije to pokušavaju da spreče, ali uzaludno. Investitor Mešihat Islamske zajednice ne osvrće se na upozorenja zabrane i rešenja građevinske inspekcije. 

 

- Nemamo dozvolu i gradićemo bez dozvole. Zašto? Zato što 20 godina nismo dobili dozvolu ni za jednu džamiju ili bilo Loji islamski objekat u Novom Pazaru - objašnjavao je u tim prilikama Zukorlić i često isticao da je država nepravedna jer svim verskim zajednicama vraća oduzetu imovinu, a Islamskoj zajednici u Srbiji - ništa. 

 

- I prethodni gradonačelnik Meho Mahmutović je pokušavao da sruši to što dograđujemo na zgradi Fakulteta, pa ništa, srušiše njega - kaže generalni sekretar Mešihata Islamske zajednice Samir Škrijelj. 

 

- Građevinska inspekcija je preduzela sve što je u njenoj nadležnosti - kaže zamenik načelnika inspekcijskih službi Nermin Bejtović.

 

- Doneto je rešenje o obustavi radova, naloženo zatvaranje gradilišta i podnete krivične prijave protiv investitora. Dalje od toga mi ne možemo - kaže Bejtović. 

 

Da zaustave Islamsku zajednicu u Srbiji da sama zauzima, oni kažu „oslobađa” imovinu, za koju tvrdi da joj pripada i da na njoj gradi bez dozvola, prethodnih desetak godina državnim organima nije pošlo za rukom. A doskorašnji prvi čovek te verske zajednice Muamer Zukorlić i njegova Bošnjačka demokratska zajednica Sandžaka (BDZS) bili su u opoziciji. 

 

Zukorlićev BDZS sa deset odbornika je u Novom Pazaru i dalje u opoziciji, dok skupštinsku većinu ima koalicija okupljena oko Sandžačke demokratske partije, koju je osnovao Rasim Ljajić.