BEOGRAD - Bivši pripadnik 3. Odeljenja Gradskog SUP-a, svedok na suđenju za ubistvo Slavka Ćuruvije Slaviša Softić rekao je na današnjem ročištu da je gotovo siguran da određenu ulogu u ubistvu Slavka Ćuruvije ima služba Državne bezbednosti, odnosno neki njeni delovi.
"Deveto odeljenje možda, oni koji su bili na licu mesta, ne kažem ja da je bilo Deveto, ne mogu da budem precizan, to je moje zaključivanje na osnovu službenog rada i stručnosti, službenih beleški u koje sam imao uvid, sama pratnja Ćuruvije jedna je od indicija", rekao je svedok Softić.
Naveo je i da je bio više zadužen za predmet Ibarske magistrale, a da je pre toga vezano za slučaj Slavka Ćuruvije prikupljao informacije od njegovih saradnika, novinara, urednika, da je radio obradu lica mesta izvršenja krivičnog dela, te da je obavio razgovor sa stanarima, prolaznicima i da tada nije došao do nekog operativnog saznanja ili materijalnog dokaza kojem bi rasvetlio ubistvo.
Rekao je i da je u vreme akcije "Sablja" učestvovao u ispitivanju optuženih Radonjića, Romića i Kuraka, da je to dobio kao radni zadatak, te da su njih trojica uhapšeni nakon objavljivanja dosijea "Ćuran", ali da on nije odlučivao da li će biti pušteni, te da u tom momentu "verovatno nije bilo dovoljno dokaza" da se podnese krivična prijava.
Svedok je rekao da je saznao da RDB prati Slavka Ćuruviju tek nakon objavljivanja dosijea "Ćuran" i da pre toga nije imao nikakve operativne informacije da je Ćuruvija bio predmet obrade tog resora.
Inače, Sudsko veće odbilo je danas kao neosnovan predlog branilaca da se optuženim Radonjiću i Romiću ukine pritvor, a termini za nastavak glavnog pretresa su 4., 5. i 6. jul u 9.30 sat.
Za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije optuženi su nekadašnji šef DB-a Radomir Marković, šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, pripadnik tog centra Ratko Romić i Milan Kurak, koji se tereti da je neposredni izvršilac ubistva.
Radonjić i Romić se nalaze u pritvoru od hapšenja u januaru 2014. godine.
Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.
Radonjić i Marković se terete za podstekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo.
Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu u glavu.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".
Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.