Hoće li grad Beograd smeniti načelnika Komunalne policije?

Jedan od razloga za razrešenje Ristića, prema oceni Jankovića, je nezakonito ponašanja komunalaca prema novinarima. Međutim, gradonačelnik prestonice Siniša Mali za takvu odluku traži vreme.

 

"Dajte nam samo nekoliko dana da pročitamo ti što je on napisao, nije to samo ta preporuka ima više preporuka, ako se ne varam, jedna od njih je da se izvinim novinarima što sam ja uradio istog dana, i nakon toga ćemo izaći sa našim stavom na koji način i kako ćemo reagovati na tu preporuku ombudsmana”, rekao je Mali.

 

A ta preporuka zaštitnika građana upućena je zbog toga što je Komunalna policija u septembru prošle godine, sprečila novinarsku ekipu Istinomera da obavlja svoj posao. Kako je naveo, prema njima su upotrebili fizičku silu bez zakonske osnove, a na snimcima se vidi da je takvom činu prisustvovao i načelnik Komunalne policije.

 

Mi smo relativno skoro uveli jednu novu parapolicijsku formaciju Komunalnu policiju, jako brzo joj dajemo ovlašćenja koja su jako ozbiljna, pokazuje se čak da ni u konkretnim situacijama tako mlada institucija ne može da vlada svim tim ovlašćenjima”, objasnio je ombudsman Janković.

 

Inicijativu ombudsmana u vezi sa radom komunalne policije, kritikovao je Aleksandar Jovičić, šef odborničke grupe SNS-a u Skupštini grada.

 

“Taj isti Saša Janković, kako nije rekao da je to parapolicijska snaga ili ne znam ni ja četa ili kako god da to nazovemo, u vreme kada ste vi formilrali komunalnu policiju i kada ste zaposlili preko 350 ljudi? SNS nije zaposlila ni jednog jedninog komunalnog policajca koji je danas na terenu grada Beograda”, tvrdi Jovičić.

 

Oni koji trenutno obavljaju posao komunalaca, silu primenjuju i prema onima koji koriste gradski prevoz, pa je ne tako davno 20.000 građana potpisalo peticiju za ukidanje Komunalne policije. U međuvremenu Vlada Srbije usvojila je predlog da posao komunalaca ne obavlja njih 350, već 1.000, i to sa većim ovlašćenjima.