"Najbolji način prevencije zločina nad novinarima je razrešavanje konkretnih slučajeva i kažnjavanje odgovornih, što je i jedan od glavnih preduslova za neometano i bezbedno bavljenje novinarskom profesijom", piše u saopštenju.
Ministarstvo je navelo da u potpunosti podržava rad svih nadležnih institucija i radnih tela na rešavanju slučajeva ubistava novinara Slavka Ćuruvije, Milana Pantića i Dade Vujasinović, kao i ubistva radnika Radio-televizije Srbije tokom bombardovanja NATO 1999. godine.
U saopštenju Ministarstvo je navelo da je novembar prilika da se celokupna javnost još jednom podseti nerazrešenih slučajeva ubistva novinara kako u Srbiji, tako i širom sveta, i ponovo aktuelizuju teme bezbednosti novinara i društvene svesti o važnosti tog pitanja.
Kako se dodaje, u prethodnih godinu dana zahvaljujući i efikasnom radu Komisije za istraživanje ubistva novinara, koju je formirala Vlada Srbije, započeo je dugo očekivani sudski proces za ubistvo Slavka Ćuruvije i došlo se do novih podataka u istrazi ubistva Milana Pantića.
"Pitanje bezbednosti novinara je od prvorazrednog značaja za čitavo društvo i sve relevantne institucije, kojima bi ova tema trebalo da bude u središtu pažnje 365 dana u godini", navelo je Ministarstvo.