Reporta: Sigurnosna aplikacija za novinare koji izvještavaju iz opasnih zona
Prema izvještaju Komiteta za zaštitu novinara (CPJ), proteklih nekoliko godina predstavlja najopasniji period za novinare u novijoj historiji. Sve veći broj slobodnih novinara prati sukobe i izvještava iz opasnih područja bez gotovo ikakve podrške ili zaštite. Međutim, razvoj tehnologije, te snaga mobilnih uređaja, koji su danas neophodan alat u rukama novinara, mogu dati doprinos smanjenju rizika i opasnosti prilikom izvještavanja.
Foundation (IWMF), razvila je sigurnosnu aplikaciju za novinare pod nazivom Reporta, koja jednim pritiskom na taster može signalizirati hitan slučaj ili poslati poziv u pomoć. Razvoj aplikacije je finansiran od strane Howard G. Buffett Foundation granta, u partnerstvu sa Međunarodnim centrom za novinare (ICFJ) i organizacijom Global Journalist Security (GJS).
Aplikaciju, koja je dostupna za besplatno preuzimanje za Android i iOS uređaje, karatkterišu tri funkcije:
automatski i prilagodljivi "check-in" sistem koji omogućava novinarima da budu u stalnom kontaktu sa urednicima, bliskim suradnicima ili članovima obitelji,
mogućnost signaliziranja potencijalne opasnosti, te
SOS taster, u slučaju hitnih intervencija.
Reporta omogućava i kreiranje i filtriranje kontakata koji će primati obavještenja o lokaciji novinara i potencijalnim opasnostima. Kontakti su podijeljeni u tri skupine, odnosno tri tzv. "kruga", od kojih svaki ima različite stepene vidljivosti.
Privatni krug namijenjen je za urednike u redakcijama, bliske suradnike i članove obitelji, potom javni krug, za organizacije poput Komiteta za zaštitu novinara (CPJ), dok je društveni krug namijenjen za Facebook i Twitter kontakte.
Reporta je dostupna na šest jezika (engleski, francuski, španjolski, turski, arapski i hebrejski), a sva komunikacija koja prolazi kroz aplikaciju enkriptovana je od početka do kraja.
- aneksi ugovora
- apel
- Arežina
- besplatna pravna pomoc
- bezbednost novinara
- Brankica Stankovic
- Ćuruvija
- Dada Vujasinovic
- diskriminacija medija
- Dunja Mijatovic
- etički kodeks
- Evropski sud za ljudska prava
- fizički napad
- Gašić
- hakerski napad
- IFJ
- Istinomer
- izvestaj
- izveštaji sa suđenja
- Južne vesti
- Krik
- lepljenje plakata
- medjunarodne organizacije
- napadi na novinare
- NIN
- novinari
- NUNS
- Olivera Kovacevic
- Pantić
- Pašalić
- povreda ugleda i časti
- praćenje novinara
- pravni saveti
- presuda
- pretnje
- pretnje smrću
- pritisci
- profesionalni status novinara
- region
- resursi
- RTV
- Slučaj Pašalić
- sudjenja
- sudska praksa
- sudski procesi
- suđenja
- svet
- ubistvo
- uvreda
- verbalne pretnje
- Vujasinović
- zakon
- zastrašivanje
- #NovinarkeNeKleče #NovinariNeKleče
Projekti
SUDSKI PROCESIU bazi sudskih procesa naći ćete informacije o sudskim procesima koji su podržani od strane NUNS-a u okviru projekta – Besplatna pravna pomoć. PRAVNI SAVETIBaza pravnih saveta sadrži pitanja novinara i drugih medijskih radnika povodom konkretnih problema u vezi sa profesionalnim i radnim pravima i obavezama kao i odgovore advokata pruženih u okviru projekta NUNS-a – Besplatna pravna pomoć.
NAPADI NA NOVINAREBaza napada na novinare sadrži podatke o napadima na novinare i medije koji su objavljeni u javnim glasilima, publikacijama i javnim reagovanjima medijskih udruženja. U bazi se nalaze podaci o napadima koji su se dogodili od 2008. do danas.
|
NUNS zadržava pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni na veb sajtu.
Neće biti objavljivani komentari koji sadrže govor mržnje, pretnje, uvrede i psovke.
Očekujemo da tekstovi budu pravopisno i gramatički ispravni.
Komentari objavljeni na ovom veb sajtu predstavljaju privatno mišljenje njihovih autora a ne zvaničan stav NUNS-a.